David Popovici scrie istorie în natația mondială! A doua medalie de aur și trei recorduri mondiale în 48 de ore

Posted on iun. 22 2022 - 7:24pm by petre

David Popovici a câștigat medalia de aur și în proba de 100 metri liber de la Mondialul de natație.

Astfel, fenomenalul David Popovici a câștigat finala probei de 100 de metri liber la Campionatul Mondial de natație de la Budapesta, devenind campion mondial cu timpul de 47.58 secunde, ceea ce reprezintă și un nou record mondial la juniori.

Sportivul român a stabilit în 48 de ore, 3 noi recorduri mondiale la problele de înot liber în cursele de 200 si 100 de metri, cea din urmă fiind considerată regina acestui sport.

Imediat după ce a câștigat, a fost întrebat dacă se aștepta să câștige și această a doua medalie.

Comitetul olimpic internațional l-a felicitat printr-un “meme”

“Se pare că a meritat tot efortul, David Popovici”, au scris oficialii Comitetului care organizează Jocurile Olimpice, alături de care au pus steagul României. “Meme-ul”, în traducere, este:

“Când trebuie să te trezești la 4:30 dimineața zilnic ca să te antrenezi” – în prima poză și apoi “Să devii dublu campion mondial la 17 ani”.