Credincioșii ortodocși sârbi prăznuiesc Nașterea Domnului – Crăciunul, dupăcalendarul de rit vechi, în data de 7 ianuarie. Potrivit tradiției, sărbătoarea începe în ajun cu ceremonia arderii „Badnjak-ului„, adica cu aprinderea stejarului în curtea bisericilor. La Catedrala ortodoxăsârbădin Timișoara din Piața Unirii, ceremonia „Badnjak„-ul este programată, de obicei, în 6 ianuarie seara, fiind urmatăde un concert... Read More
