Primăria Timișoara anunță demolarea unor construcții ridicate ilegal pe domeniul public, în zona străzii Lacului din Timișoara.

Costurile vor fi suportate de cei responsabili
Primăria Timișoara a transmis că, luni, au fost puse în aplicare măsurile dispuse pentru desființarea unor construcții realizate fără autorizație pe domeniul public.
Potrivit reprezentanților municipalității, intervenția a avut loc pe strada Lacului, unde mai multe construcții edificate ilegal au fost demolate în urma dispoziției emise de primarul Dominic Fritz.
Primăria precizează că lucrările de desființare au fost realizate pentru eliberarea domeniului public, iar cheltuielile aferente intervenției urmează să fie recuperate de la persoanele și entitățile responsabile de ridicarea construcțiilor fără respectarea prevederilor legale.
Reprezentanții administrației locale transmit că astfel de măsuri vor continua în situațiile în care sunt identificate construcții realizate fără autorizație pe terenuri aparținând domeniului public.
Conform datelor transmise de Primăria Timișoara, societatea ar fi fost sancționată în repetate rânduri pentru ocuparea ilegală a domeniului public. Deși a primit amenzi în valoare de peste 13.000 de lei, iar o primă dispoziție de desființare a fost deja pusă în executare, amenajările au fost reconstruite, se arată în comunicatul primăriei
Printre construcțiile desființate se numără:
o terasă acoperită din lemn,
un bar exterior de tip pergolă,
o împrejmuire cu poartă de acces,
precum și mai multe suprafețe amenajate cu dale și beton.
sursa: Primăria Timișoara
UPDATE – POZIȚIA PROPRIETARULUI
Potrivit publicației Sursa de Vest, proprietarul restaurantului unde a avut loc demolarea, reacționează dur după ce Primăria Timișoara a demolat terasa, pe terenul concesionat de pe strada Lacului.
Spune că acțiunea municipalității este un abuz, pentru că buldozerele i-au pus la pământ construcția respectivă cu doar două zile înainte de pronunțarea instanței de judecată. A contestat dispoziția de demolare la Tribunalul Timiș, urmând ca magistrații să dea o decizie pe data de 24 iunie.
“Din punctul meu de vedere este un abuz, puteau să aștepte două zile. Dacă istanța stabilea că trebuie demolată, ok. Mai mult decât atât, când au ajuns la fața locului eu, nefiind în țară, mi i-a dat tatăl meu la telefon, și le-am zis, dom’le, dar de ce nu mă lăsați să-mi dau eu terasa jos? Dați-mi un termen, 24 – 48 de ore și mi-o dau eu jos, nu să veniți dumneavoastră cu o firmă care îmi demolează terasa ca să facă o factură sau două sau trei, cu prețurile doar de primărie știute„, a declarat patronul, pentru Sursa de Vest.

