Iată laureații „Galei Sportului Timişorean’’

Posted on Mar 7 2017 - 6:28pm by petre

„Gala Sportului Timişorean’’, organizată marți la Sala Capitol din Timișoara, este un eveniment devenit tradiţional al Primăriei şi Consiliului Local al Municipiului Timişoara. Prezenta ediţie onorează superlativele  din sportul timişorean, cele mai bune performanţe sportive obţinute în anul 2016 de către structurile/ asociaţiile / organizaţiile sportive locale.
În cadrul secţiunilor Galei, au fost invitați pe scenă sportivii, antrenorii de top din ramurile sportive, care au obţinut cele mai bune rezultate sportive în anul 2016.
Alături de ei au fost menţionaţi şi onoraţi şi sportivii nominalizaţi cu menţiuni sportive. Nominalizările sunt completate de premiile oferite de Primăria Timişoara, care a alocat un buget total de 400 mii lei, din care 374 mii lei reprezintă premii în bani. Se mai acordă cupe, trofee sportive, diplome de onoare.gala sportului 016

III.Sectiunile cu nominalizarile Galei Sportului

1) Nominalizari performante sportive la  JOCURI SPORTIVE

A. Nominalizari sportivi – jucatori din echipele timisorene care activeaza in primele ligi nationale :

Nominalizare sportive

Premii
lei
Trofee
Diploma

Handbal

CRISTIAN FENICI

VUK MILOSEVIC

NEAMŢU DENIS

FURAK CĂTĂLIN

STEFAN LEONARD

RAZVAN VÎLCEANU

Echipa de handbal masculin
Sport Club Municipal
Politehnica Timisoara
-calificata in grupele preliminarii EHF CUP 2016-2017
-med Bz Camp Ligii Nationale

Trofee sportive W363-6 buc

Baschet

MLADEN JEREMIC

OCTAVIAN POPA CALOTA

ZORAN MILENKOVICI

Echipa  de baschet masculin Sport Club Municipal Timisoara

Trofee sportive W363-3 buc

Rugby

CĂTĂLIN FERCU

STEPHEN SHENNAN

IONUŢ ZAHARIA

VALENTIN POPARLAN

Echipa Timisoara Saracens SCM UV Timisoara
Participanta in play-offul de calificare pentru Challenge Cup 2016-2017
-echipa castigatoare a Cupei Romaniei

Trofee sportive W363-4 buc

Futsal
SAVIO VALADARES

MILOŞ SIMIC

Echipa DE FUTSAL CS Informatica

Vicecampioana nationala

Trofee sportive W363-2 buc

B. Nominalizari sportivi din echipele timisorene care activeaza in ligile secunde nationale:

Nominalizare sportiva

din echipa de baschet masculin CS Timba
calificata in Turneul final pentru promovare in prima liga de baschet masculin
DEJAN KOVACEVIC

MARIO LAZAR

Echipa baschet CS Timba

Trofee sportive W363-2 buc

din Echipa volei feminin CS Universitar
U Vest Agroland: calificata in Turneul final pentru promovare in prima liga ,actual ocupanta locului 1 in DIV A2 Vest :
ADELINA UNGUREANU

Echipa
CS Universitar
U Vest Agroland

Trofee sportive W363-1 buc

din Echipa volei masculin  CS Universitar U Vest calificata in Turneul final pentru promovare in prima liga, actual ocupanta locului 2 in DIV A2 Vest :
BADICEANU Lucian Pavel

Damian Cristian Rusalin

Echipa CS Universitar
U Vest

Trofee sportive W363-2  buc

O altă nominalizare pentru 2 sportive de top

Din Echipa beach-voley CSM Timisoara:
MELNICIUC ADRIANA

MURARIU FLORINA
Echipa CS Municipal Timisoara

Trofee sportive W363-2  buc

C. NOMINALIZARI ECHIPE JOCURI SPORTIVE

C1. NOMINALIZARI   ECHIPE JOCURI SPORTIVE – TINERET /-JUNIORI:

– ECHIPA  DE VOLEI JUNIOARE  A.C.S. AGROLAND TIMISOARA   ( sportive născute în perioada 1997-1999 și mai mici ) :
LOCUL –  I  Campionatul  National Juniori ;
lot 12juc -Antrenor   JITARU DAN -diploma

GL 029B

-ECHIPA DE FOTBAL JUNIORI D-ASU POLITEHNICA

TIMISOARA

LOCUL –  I  Campionatul  National Juniori ; lot 16 juc+

Antrenor IULIAN  PRODANA  -diploma

GL 029B

ECHIPA DE BASCHET JUNIOARE UNDER 13 ANI C.S.S. BEGA  TIMISOARA
LOCUL –  I  Campionatul  National Juniori ;  lot 14 juc+antren
Antrenor: VERA GAVRILA   -diploma

GL026B

– ECHIPA SCM TIMISOARA SARACENS RCM- UVT TIMISOARA UNDER 20
– LOCUL II CAMPIONATUL NAT U 20
lot 22     – Antrenor Marin Marian       diploma

GL026B
– 1 BUC

-ECHIPA DE BASCHET JUNIOARE UNDER 12 ANI  C.S.S. BEGA  TIMISOARA
LOCUL –  II  Campionatul  National Juniori ; lot 14 juc+antren
Antrenor: VERA GAVRILA

GL026B-1BUC

-ECHIPA DE FOTBAL JUNIORI ACS POLI  TIMISOARA-FINALISTA CUPEI ROMANIEI  ELITĂ UNDER 19 ANI
Antrenor: CRISTIAN CONTESCU -diploma
Mentionam ca jucatorul Denis Golda, actual  imprumutat la Ripensia Timisoara este selectionat la Nationala Under 21 a Romaniei

GL 029B

-Echipa de Rugby Grupa 8 ani – CS Warriors Timisoara-locul 1 Campioni ai Transilvaniei
Locul 1 national
Antrenor  – Nicorici Codrut -diploma

GL026A

-Echipa de fotbal – LPS Banatul Timisoara
Campioana Nationala a Sportului Scolar
Lot sportivi : 10
Antrenor  -prof. Vîlceanu Ovidiu Marian -diploma

Trofeu GL026B

C2. NOMINALIZARI   ECHIPE JOCURI SPORTIVE -SENIORI

ECHIPA TIMISOARA SARACENS SCM- UV TIMISOARA, Participanta in play-offul de calificare pentru Challenge Cup 2016-2017
Castigatoare a Cupei Romaniei

Antrenor: Grainger Heikell

CUPA 5104 A

-ECHIPA DE HANDBAL MASCULIN S.C.M. POLITEHNICA TIMISOARA
LOCUL –  III  IN CAMPIONATUL LIGII NATIONALE DE HANDBAL MASCULIN –EDITIA 2015-2016 ;
Calificata in grupele preliminarii EHF CUP 2016-2017
Antrenor: Pero Milosevic

– CUPA 5104 B-

ECHIPA DE FUTSAL SENIORI  INFORMATICA  TIMISOARA
LOCUL –  II  IN LIGA 1 DE FUTSAL,
EDITIA 2015-2016 ;
Antrenor: Robert Lupu


Trofeu sportiv GL029C –

” PREMIUL DE EXCELENTA IN SPORT AL MUNICIPIULUI TIMISOARA PE ANUL 2016 PENTRU ECHIPA ANULUI LA JOCURI SPORTIVE ’’  se acorda Echipei TIMISOARA SARACENS SCM- UV TIMISOARA, castigatoare a Cupei Romaniei  si participanta in play-offul de calificare pentru Challenge Cup 2016-2017  Antrenor: Grainger Heikell

C3. NOMINALIZARI ANTRENORI  ECHIPE JOCURI SPORTIVE

Antrenor: Grainger Heikell
TIMISOARA SARACENS SCM- UV TIMISOARA

CUPA 5104 B –

Antrenor: Pero Milosevic
S.C.M. POLITEHNICA TIMISOARA

Trofeu GL 029B

Antrenor: Robert Lupu
CS INFORMATICA

Trofeu GL 029A

” PREMIUL DE EXCELENTA IN SPORT AL MUNICIPIULUI TIMISOARA – ANTRENORUL  ANULUI LA JOCURI SPORTIVE ’’ se acorda domnului GRAINGER  HEIKELL

Nominalizări  pentru performantele in plan international si national, la discipline sportive  individuale olimpice:

1. ATLETISM

Pastor Adelina

C.S.Municipal  Timisoara/
CSM Craiova

CUPA 5140A

Componenta lot national,  olimpic seniori
-Participanta la JO RIO 2016
Stafeta 4x400m –loc XIV
-Camp.Balcanic seniori-
3 med Au, 1 loc IV;
-C.Mondiale sen – 1 med Bz;
-C.European-loc VIII
-C.Nat sen -1 med Au, 1med Bz;
-C.Nat  sala seniori- 2 med Au;

Ogrăzeanu Andreea
C.S.Municipal  Timisoara/
CS Rapid Bucuresti

Trofeu
TR1200

Component Lot national seniori
-Camp. Nat.sala Seniori-2 med. Au;
-Camp.balcanic seniori- 1 med Bz;
-Camp. Nat.sen – 1 med.Au;
-Camp.Internationale- 1 med Au;

Bărbuţ Andrei
C.S.Municipal  Timisoara/
CS Universitar Politehnica

Trofeu
GL029A

-component lot national tineret si seniori
-C.Balcanic cros tineret: 1 med.Au;
-C. Balcanic tineret: – med Bz echipe;
-C Nat sala seniori – med Bz;
– C.N. cros – 1 med Bz;
– C.N. semimaraton – 1 med Ag,  1 loc IV;
-C Nat tiner: 1 med Bz , 1 loc IV;

Dragan Adrian
C.S.Municipal Timisoara

Trofeu
GL029A

-Component lot national sen                           -Camp. Nat.  sen-1 med Au;
-C.Nat sala sen -2 med Au;

Compon stafeta 4×400:
1. Grunwald Gabriel
2. Draghici Marcus
3. Gheorghescu Alberto
+ Dragan Adrian

C.S.Municipal Timisoara

Trofeu
GL024 B
3 buc

-Component lot national sen                           -Camp. Nat.  sen-1 med Au;
-C.Nat sala sen -1 med Au;

Antrenori:
Damaschin Ioan
Rasadean Mihaela
Serban Simona
/ Raymond Gulyas
Daniel Chirilă

Diplome

2. HALTERE

Suiugan Darius
CS Haltere
Club Timisoara

Trofeu
TR1202

-compon lot nat tineret
– Campionatul European  Tineret – 3 Loc III ;
Campionatul National   Seniori – 3 Loc I .
Campionatul National  Tineret – 3 Loc I .

Maranu Ion Alin
CS Haltere
Club Timisoara

Trofeu
GL026B

-propus pentru lotul National de tineret 2017
-3 locuri 1 -Campionat National tineret  absolut
– 3 locuri 1 la CN juniori

Antrenor Calin Milan

3.  LUPTE

a.Lupte Greco-romane

Cojicari Ilie
C.S.Heracle Timisoara

Trofeu
TR1202

-Campionatul Mondial de Seniori de la Budapesta – medalie Bz
-Campionatului Naţional Individual Seniori la cat. 75 kg- Locul II

Delinschi Sergiu
C.S.Heracle Timisoara

Trofeu
GL026B

-C.Nat sen-echipe  loc II
-C.Nat seniori-indiv-Loc III
– Camp. Naţ.juniori indiv –loc II
-C.Nat tineret indiv–loc III
-C.Nat echipe jun –locul II

Antrenor: Gavrilă Sebastian

b. Lupte libere

Feminin

Pricob  Simona

CS Municipal
Timisoara

Trofeu
TR1201

-C.Naţ.  indiv: 1  med Au;
-CNat  U23-1 med Au;
-C European. Sen – loc 5
-CMondial univ.: loc 5

Dobre Estera
CS Municipal
Timisoara

Trofeu
TR1201

-C.Naţ.  indiv: 1  med Au;
-C European. Sen – loc 5

Masculin

Filip Marin

CS Municipal
Timisoara

Trofeu
GL 026B

-C.Naţ.sen indiv : med Ag;
-C.N. superliga sen: med Ag;

4. SCRIMA

Feminin

1.
Boldor  Boghiţă  Ana
CS Universitar Politehnica

Trofeu
1201

-C.Mondial jun: loc 4 pe echipe
– 4 etape de Cupa Mondiala:
loc2/loc7/loc8/loc9
-Cupa Europei: loc 4 pe chipe
-C.European jun:  loc 5 pe echipe
-Cupa României:  loc 2/ loc3
-C Nat sen /tiner/jun: 3 med Ag,
3med Bz;
-Cupa Federatiei -jun :  med Au;

Vîrgă Laura
CS Universitar Politehnica

Trofeu
GL029B

-Cupa Europei:  loc 4-echipe;
-C.European jun: loc 5-echipe;
-2 etape Cupa Mondiala: loc2/loc8;
-C Nat sen.: 1 loc 6;
-Cupa României: loc 2;
-C. N tineret/jun: 1 loc 2/ 1 loc 2;

Masculin

Bodo Benjamin Wiliem
CS Universitar Politehnica

Trofeu
GL029B

-C. Balcanic : 1 med Au;
-C.N.seniori: 1 med Au, 1 med Bz;
-Cupa României: 1 med Ag;
-Cupa Federatiei: 1 med Au;

Teacă Ionuţ Iulian
CS Universitar Politehnica

Trofeu
GL029A

-C Nat sen:med Au
-Cupa Rom : med Ag;

Antrenor: Tudor Petrus

5.CANOTAJ

masculin

Premii in bani

Drajan Raicovici
C.S.Municipal  Timisoara

Trofeu
GL029B-

-C.N fond sen- tineret: 1 med Au, 1 med Ag
-C.N. viteza seniori – tineret: 1 med Au, 1 medAg

Danciu Alexandru
C.S.Municipal  Timisoara

Trofeu
GL029A-

Regata internation. Napoli – med Au
C.Balcanic – 2 med. Ag
C.N. fond seniori-1 med Bz
C.N. viteza seniori- 1 med Bz
C.N. fond juniori – 1 med. Au
CN viteza junior – 1 med.Ag

Kovacz Ferencz Albert
CSUniversitar   Politehnica/
CSS Bega

Trofeu
GL024B-

-C National fond sen: 1 med Au,
-C National sen: 1 med Au,  1 med Ag;
-C National fond juniori: 2 med Au
la echipe

Penţa Casian
CS Universitar
Politehnica

Trofeu
Noma
-C National sen: 1 med Au,  1 med Ag;
-C National fond sen: 1 med Ag,

feminin

Popa Andreea
C.S.S Bega Timisoara

Trofeu
TR 1201

Componenta  lot naţional jun
Participanta la C.Mondial jun-loc 6 pe echipe
C.European jun-med Bz la echipe
C.Balcanic jun-med Au la echipe
C. N. Şcolar Juniori-loc 2
C.N. Juniori-loc 3
-C.N. Ergometru Jun- loc 3

Antrenori:
Ecaterina Calapis – CSUPolitehnica/CSS Bega
Balojin Zlatomir – CSMunicipal
Elvira Vasut – CSS Bega
Vulpe Nicolae – CSS Bega
Dorin Bena – CSS Bega

Diplome

6. KAIAC-CANOE

masculin

Ion Povaliceanu

CS Water Performance/
CSScolar 1

Trofeu
TR 1201

– locul 5 – C.European jun – K2 2000 m;
– locul 1 – CN jun.- k1 1000 m;
– locul 2 – CN jun. -k1 500m;
-locul 1 – CN de fond – k4 4000m;
-Loc II – k2 – 200 m – Campionat Naţional juniori I

Făget Gabriel
C.S.S nr.1 Timisoara

Trofeu
GL029A

Loc I – k4 – 4000 m – Campionat Naţional la juniori I
Loc I -k1 -14 km – Campionat Naţional Maraton la juniori I
Loc II – k1 1000 m şi k1 500 m – Campionat naţional Şcolar la jun.  I

feminin

Mihaela Cristina Lulea

CS Water Performance

Trofeu
TR 1201

Componenta lotul olimpic si national de seniori paralimpic
– locul 4 la Jocurile Paralimpice Rio de Janeiro -200 m
– locul 3 C.Mondial paracanoe Duisburg- k1-200 m ;
-locul 3 C.European paracanoe Moscova –k1-200 m;

Radu Maria
C.S.S nr.1 Timisoara

Trofeu
GL029A

Loc I – k1 200 m – Cupa României la junioare II
Loc I-k1 200 m – Camp.Naţional Şcolar la junioare II
Locul II – k1 200 m – Camp. Naţional la junioare II
Locul II- k1 500 m – Camp.Naţional
Şcolar la junioare II
Locul III – k1 500 m-Campionat Naţional la junioare II
Locul III-k1 10 km –Campionat
Naţional marathon la junioare II
-semifinalista International Olimpic Hope 2016

Antrenori:
Octavian Ispas
Diaconu Ristica
Rogoveanu Norbert

Diplome

Nominalizare speciala pentru disciplina DRAGON BOAT

Echipe DragonBoat a CS Nautic Banat
Sportiva si antrenor coordonator:
Sofron Codruta
-sportivi la probe masters

Trofeu
W363

-C.National de barci Dragon-Bascov:
Locul 1 Dragon 10+2 sen fete

.7. BADMINTON

Filimin Collins Valentine
CS Universitar
U Vest Tm

Trofeu
1201

-CN seniori-locul I simplu
-CN seniori-locul II DM
-C Internationale de jun ale Croatiei-loc I SM
-C Internationale de jun ale Portugaliei-loc II SM

Olariu Sonia
CS Municipal
Timisoara

Trofeu
1201

-Camp.Balcanic seniori pe echipe-
1 med.Ag;
-Camp.Balcanic seniori DF- 1 med Ag; SF- 1 med Bz;

Olariu Andra
CS Municipal
Timisoara

Trofeu
GL029A

– C.Nat  U19 – SF -1 med Au, DF- 1 med. Ag;
– C. Balcanic sen. Echipe – 1 med Ag. , DF 1 med Ag. , SF 1 med Bz;
-participanta la C.Mondial jun echipe

Popescu Daniel
CS Municipal
Timisoara

Trofeu
GL024A

– C.Nat  U17: 1 loc 1, 2 loc 2;
– C.Nat  U19: 1 loc 1, 2 loc 2;
– C.Nat echipe U19: 1 loc 3;
– Cupa Rom U19/U17
1 loc 3 , 2 loc 1, 1 loc 2;
-C.Mondiale echipeU19:locul 41

antrenori: Dan Corina
Stefan Nyari-CSM
Florin Posteuca-CSU Vest

Diplome

8. TENIS DE CAMP

Dica Nini

antrenor
Razvan Itu

CS Sport 4 Fun

Trofeu
TR 1201

-Component lot national U16,
– participant Orange Bowl USA;
-Campion national U16 in proba de dublu / locul 3 la simplu
-Campion national U16 in proba dublu mixt/ locul 3 la simplu si dublu;
-locul 1 simplu Cehia U16ETA;
– locul 1 la dublu ITF Belarus;
– locul 1 la dublu ITF Bosnia;
– locul 2 simplu ITF  Macedonia;
– locul 3 Belarus  si Macedonia ITF;

Velcea Andreea

– antrenor
Gavra Mihai

CS Sport4Fun

Trofeu
TR 1201

Componenta lot national 16 feminin;
Componenta echipa nationala Orange Bowl, SUA;
-Locul 1 in clasament national U16 ani feminin;
-Locul 18 clasament European 16 ani feminin;
-Campioana Nationala dublu-CN iarna;
-locul 2 CN de vara;
-2 locuri 2 la dublu-international;
– locul 1 simplu-Pancevo Serbia;
-2 locuri 1 la simplu- Germania  Macedonia;
– locul 2 simplu – Slovacia;
– 2 locuri 3 simplu – Serbia;
– locul 1 la dublu Budapesta , Ungaria ITF;
– 2 locuri 2 la dublu – Slovenia si Croatia ITF;
– 3 locuri 3 la dublu-Germania ITF,Romania ITF, Slovenia ITF;
– 2 locuri 3 la simplu- Serbia ITF si Bosnia ITF;

Smaranda Corneanu

antrenor:
Mircea Radulescu
CS Sport4Fun

Trofeu
GL 026B

-Componenta lot national U16, -participant Orange Bowl USA;
-locul 1 dublu CN de Iarna U16 Bucuresti;
-locul 1 dublu mixt CN de varaU16 Bucuresti;
-locul 2 dublu CN de vara U16 Bucuresti;
-locul 2 simplu Romania ETA;
-locul 1 dublu Romania ETA;
-locul 3 dublu Hungary Dunakeszi –ETA;
-locul 3 simplu Hungary Dunakeszi –ETA;
– locul 2 dublu Turky Antalya ITF;
– locul 2 dublu Budapest Hungary ITF;
– locul 3 simplu Budapest Hungary ITF;
– locul 2 simplu Germany Bruchkoebel ITF;

Todoni Anca

Antrenori:
Paul Tetileanu
CS Municipal

Diploma
Trofeu Petra 2
Cel mai bun loc in clasamentul National: 2
-Circuitul National FRT – 3 med Au,  2 med Ag,  1 med Bz;
-Campionatul ind. de vara/iarna U12- 1 med Ag/ 1 med Ag, 1 med Bz;
-Croatia Cup U12 – 1 med Au;
-Hai Cup U12- 1 med Ag;
-Budaors Cup U12-1 med Bz;
-Adriatic Cup U12- 1 med Ag;
-Terme PTUJ OpenU12- 1 med Bz;
– Hai Cup U14-1 med Bz;
– Cupa CSM Timisoara-1 med Au, 1 med Bz;
-Cupa Rozelor/ Trofeul Rozelor/Cupa de Toamna Ioana U14 – 3 med Au;

9. NATATIE / POLIATLON/ PENTATLON MODERN

a. Natatie

feminin

Giurca Lucia
CS Municipal

Trofeu
GL026B

– Loc IV -50 m spate- Campionatele Internaţionale ale României sen
– 2Loc IV – 50 m spate /100 m spate- Campionat Naţional sen
-2 Loc III – 50 m spate /100 m spate – Campionat Naţional tineret
-2 Loc II – 50 m spate /100 m spate – Campionat Naţional juniori

Popov Snejana

C.S.S nr.1 Timisoara

Trofeu
GL026B

Loc III -100 m spate- Campionatele Internaţionale ale României junioare I
Loc II – 100 m spate şi bras-Campionat Naţional junioare I
Loc III – 50 m spate – Campionat Naţional junioare I
Loc III -100 m spate – Campionat Naţional junioare I

Nothingher Corina
C.S.S nr.1 Timisoara

Trofeu
GL026B

– Campionat Naţional Şcolar la cadeţi: 4 Loc I / Loc II – ştafetă
-Loc II – Campionat Naţional Biatlon cadeţi

masculin

Vaipan Radu
C.S.S nr.1 Timisoara

Trofeu
GL026B

-Loc II – 100 m spate – Campionatele Internaţionale ale României juniori I
-Loc II – 100 m spate – Campionat naţional de juniori I
– Loc II -50 m bras – Campionat naţional de juniori I

Rareş Călin
CS Aquasport

Trofeu
GL026B

-selectie in lot. Nat. de jun pentru competitia Tarilor Central Europene
-campion national de jun. in proba de 200m bras la CN sen si jun
-3 med Bz la probele de 50m, 100m,200m bras la CN de sen si jun

Dăncăneţ Emil
C.S.S nr.1 Timisoara

Trofeu
GL026B

-Campionat Naţional Şcolar la cadeţi: loc I / 2 loc III
-Loc I – Campionat Naţional Biatlon la cadeţi

Dragotă Etienne
C.S.S nr.1 Timisoara

Trofeu
GL026B

-Campionat Naţional Şcolar la cadeţi:2 loc I/ 2 loc II / 2 loc III
-loc III–Campionat Naţional  cadeţi

Antrenori:  Bădescu  Ion /şucan Tiberiu /Munteanu Flavius/ Toth Ildiko -CSS1
Sabin Avram/ Camelia Antal-CS Aquasport                                                                        6 diplome

b. Pentatlon modern

Carmen Dumitrescu

LPS Banatul

Trofeu W362

-C.Eur- jun- loc 9;
-CNat jun- 1 med Au ;
-CNat sen – 1 med Au ;

10. BOX

Chifan Sebastian
CS Municipal

Trofeu
GL026A

-Cupa Romaniei tineret cat 91 kg.: 1 med Bz;
-C.N. tineret cat.91 kg: 1 med. Bz;

Chirila Flavius
CS Banatul

Trofeu
GL026A

-Cupa Romaniei tineret: 1 med Bz;
C.N. tineret : 1 med. Bz;

Vintan David
CS Municipal

Trofeu
GL026A

-Cupa Rom. Sen cat 56 kg: 1 med Bz

Antrenori:
Nicolae Ispas –CS Municipal
Gheorghe BIEA –CS Banatul                                                         Diplome

11. GIMNASTICA

a. Gimnastica artistica:

Masculin

Gavril Luca
C.S.S nr.1 Timisoara

Trofeu
GL026B

Loc I – sol şi paralele –Campionat Naţional Şcolar juniori II
– la ind.Compus şi Cal cu mânere – Campionat Naţional Individual al juniorilor la juniori II
Loc II – ind. Compus, cal cu mânere, inele, sărituri, bară – Campionat Naţional Şcolar juniori II
Loc III – la paralele – Campionat Naţional Individual al juniorilor la juniori II

Şoica Raul
C.S.S nr.1 Timisoara

Trofeu
GL026B

Loc I –inele – Campionat Naţional Şcolar juniori II
Loc III –sol – Campionat Naţional Şcolar juniori II
-echipe- Campionat Naţional pe Echipe al Juniorilor la juniori II

Feminin

Rusu Patricia

C.S.S nr.1 Timisoara

Trofeu
GL026B

Loc III –sărituri –Campionat Naţional Şcolar juniori III
Loc III – sol – Campionat Naţional Şcolar juniori III

Antrenori :
-Bobirci Paul
-Bratan Sebastian /   -Jucu Octavia
Diploma

b.Gimn ritmica

Ansamblul sectiei de gimn ritmica
C.S.S nr.1 Timisoara
Trofeu
GL026B

Loc I –ansamblu-Campionat Naţional Şcolar junioare IV

Indries Anastasia

Loc II – individual compus – Campionat Naţional Şcolar junioare IV

Antrenori: Tartan Alexandrina
Monica Wurtz
Diploma

12. JUDO

Mario Corsei
ACS Judo Phoenix

Diploma

CNat jun U10-med Bz
– medaliat la turnee internat de copii

Muntean Romeo
CS ProMotrica

Diploma

-C.Nat U10- med Bz
– medaliat multiplu la la turnee internat de copii

Antrenori:
Laurentiu Jurca
Ghenadie Becciu
Mircea Ion Emilian
Mircea Dan Florian

Diplome

Dintre cei mai buni performeri la disciplinele sportive individuale olimpic se desemneaza castigatorul’’PREMIULUI DE EXCELENTA PENTRU SPORT AL MUNICIPIULUI TIMISOARA PE ANUL 2016’’ :

PASTOR ADELINA

C.S.Municipal Timisoara
Atletism

SUIUGAN DARIUS

C.S. Haltere Club  Timisoara
Haltere

COJICARI ILIE
CS HERACLE
Timisoara
Lupte Greco-romane

BOLDOR BOGHITA ANA
CS Universitar
Politehnica
Scrima-floreta

LULEA MIHAELA
CS WaterPerformance
Kaiac-canoe

POPA ANDREEA
CSS Bega Timisoara
Canotaj

PRICOB SIMONA

C.S.Municipal Timisoara
Lupte libere

DOBRE ESTERA

C.S.Municipal Timisoara
Lupte libere

POVALICEANU ION

CS Scolar nr.1 Timisoara
Kaiac-canoe

OLARIU SONIA

C.S.Municipal Timisoara
Badminton

FILIMIN COLLINS VALENTINE

CSUniversitatea de Vest
Badminton

OGRAZEANU ANDREEA
CS MunicipalTimisoara
Atletism

DICA NINI

CS Sport4Fun
Tenis

VELCEA ANDREEA
CS Sport4Fun
Tenis

’’PREMIUL DE EXCELENTA PENTRU SPORT  AL MUNICIPIULUI  TIMISOARA PE ANUL 2016’’-la discipline individuale
se acorda  sportivei  PASTOR ADELINA    – ATLETA – C.S.Municipal TimisoaraAntrenor emerit DAMASCHIN IOAN

Director club LUCIAN RECLARU   -diploma

2) Nominalizari antrenorii care au pregatit sportivii pentru performanta-la discipline olimpice
INVITAM PE SCENA URMATOARELE PERSONALITATI:

Nume si prenume
Clubul  sportiv
Disciplina sportiva
Premiu

Trofeu

Damaschin Ioan
C.S.Municipal Timisoara
atletism

Cupa 5104A

Milan Calin
CS Haltere Timisoara
haltere

Trofeu GL 026C

Gavrila Sebastian
CS Heracle
lupte greco-romane

Trofeu GL 026C

Tudor  Petruş
C.S.Universitar. Politehnica
Timisoara
scrima

Trofeu GL 026B

Ispas Octavian
CS Şcolar nr.1/
CS Water Performance
kaiac-canoe

Trofeu GL 026B

Brandusan  Petru
C.S.Municipal Timisoara

lupte libere

Trofeu GL 026B

Florin Posteuca
C.S.Universitatea de Vest
Timisoara
badminton

Trofeu GL 026B

Corina Dan

C.S.Municipal Timisoara
badminton

Trofeu GL 026B

’’PREMIUL DE EXCELENTA PENTRU SPORT  AL MUNICIPIULUI
TIMISOARA PE ANUL 2016-ANTRENORUL ANULUI ”:
Dlui Antrenor emerit –DAMASCHIN IOAN

3) Nominalizari speciale:

Premiul de onoare al Municipiului Timisoara  se acorda domnului
Prof univ dr. Mircea Chis pentru intreaga activitate de presedinte /director la Clubului Sportiv Universitatea si al  Clubului Sportiv Universitar Politehnica Timisoara cat si pentru cariera universitara dedicata formarii specialistilor in educatie fizica si sport

Trofeu TR1202

Premiul de onoare al Municipiului Timisoara se acorda domnului
Conf. univ.dr. Gradinaru Sorin pentru intreaga activitate  de antrenor de volei la cluburile universitare din Timisoara si pentru cariera universitara dedicata formarii specialistilor in educatie fizica si sport
Trofeu W625

Nominalizari pentru proiecte sportive derulate in municipiul Timisoara

Premiul de onoare pentru organizatia Alergotura /
Presedinte: dl  VALENTIN MURESAN  /
pentru proiectul TimMotion
Trofeu
W625

Premiul de onoare pentru Academia Olimpica Romana-  Filiala Timis /
Director  -dl. DORU COSTICA /
pentru proiectele academiei
Trofeu
W625

Premiul de onoare pentru Asociaţia Institutul pentru Dezvoltarea Europeană a Societăţii – IDEAS /,  presedinte dna DIANA AMZA /
pentru proiectul „Super 24h”- prima ediţie în 2016, alergare de 24 h pentru ultra-atleti
Trofeu
W625

Premiul de onoare pentru Clubul de Înot Masters Timisoara /
presedinte: dl MIHAI LISETCHI /
pentru proiectele:  24 Aqua Masters / Cupa DKMT Timișoara/ Cupa Familiei
Trofeu
W625

Premiul de onoare pentru Asociaţia Auto Club Rally Timiş
Presedinte dl. LOLA GIURISICI
pentru proiectul: Campionatul de automobilism si karting Timis

Trofeu
W625

Nominalizari pentru parteneriat si implicare in activitatea sportive din municipiu

” Premiul de onoare pentru parteneriat ’’
UNIVERSITĂȚII POLITEHNICA TIMIȘOARA
Rector dl prof univ dr ing VIOREL AUREL SERBAN
pentru sprijinul adus activitatii sportive de performanta prin bazele sportive puse la dispozitia cluburilor
Trofeu NOMA 3

”Premiul de onoare pentru parteneriat’’
Directiei Judetene pentru Sport si Tineret Timis /
Director dl. ADRIAN TAL
pentru suportul adus dezvoltarii activitatii sportive
Trofeu NOMA 3

”Premiul de onoare pentru parteneriat”-dlui OSAIN CONSTANTIN – Inspector scolar de Educatie Fizica si Sport, pentru implicarea deosebita in derularea ONSS si Olimpiada Gimnaziilor
Trofeu
GL029B

”Premiul de onoare pentru parteneriat’’
Facultatii de Educatie Fizica si Sport –Univ de Vest Timisoara/
Decan –dl conf univ dr. ADRIAN NAGEL/
pentru suportul adus dezvoltarii activitatii sportive si cercetarii in sport, cat si pentru sprijinirea sportivilor de performanta in desavarsirea studiilor
Trofeu
GO33

”Premiul de onoare pentru parteneriat’’
Liceului cu Program Sportiv Banatul / Directori dl.CALIN ROSEMBLUM si dl MIHAI ION
pentru suportul educational de calitate adus elevilor sportivi, cat si conditiilor de pregatire asigurate sportivilor
Trofeu
GO33

”Premiul de onoare pentru activitatea sportiva’’
ASOCIATIEI JUDETENE DE FOTBAL TIMIS
Presedinte dl. DANUT LATA
pentru toate competitiile fotbalistice organizate

Trofeu
Noma

Nominalizari pentru performanta sportiva

”Premiul de excelenta pentru performanta sportiva’’
Dlui HORIA COLIBASANU alpinist timisorean
cel mai performant alpinist din istoria României, având în prezent în palmares ascensiuni de succes pe 7 din cele 14 vârfuri montane de peste 8.000 de metri din lume.
Horia Colibasanu este singurul alpinist roman care a primit distinctia „Spirit of Mountaineering”, din partea British Alpine Club, primul si cel mai prestigios club montan din lume.

Trofeu
GL029B

”Premiul de excelenta  pentru performanta sportiva’’
SPORT CLUB MUNICIPAL TIMISOARA /
Director –dl RADU TOANCA
pentru rezultatele sportive ale echipelor de rugby/ handball/ baschet in competitiile anului 2016

Trofeu NOMA 3

”Premiul de onoare pentru performanta sportiva’’
DIRECTIEI  POLITIA LOCALA TIMISOARA
Director DL DOREL COJAN
care a obtinut performante sportive deosebite in cadrul FINALELOR NATIONALE ale Federatiei Nationale a Politiştilor Locali din România:
-proba tragere cu pistolul: Campioana nationala pe echipe cu
Velicu Georgina / Toma Vasile; campion national director Dorel Cojan; individual loc I -Velicu Georgina si loc III-Toma Vasile
–  Campioana nationala la individual sah prin dl.Stirb Aurel
– Campioana nationala pe echipe tenis de masa prin  dl. Agoci Cristian si Dăian Ioan
trofeu
GL024-

diplome

”Premiul de onoare pentru performanta si ambasador sportiv al Timisoarei”-dlui MARIUS OLARU –arbitru olimpic la disciplina lupte, participant la multiple competitii internationale de cel mai inalt nivel: C.Mondiale de seniori si juniori, C.Mondiale ale cluburilor, CMond Univ, C.Europene, Turnee de calif J. Olimpice, Balcaniade.
Este si director  al CS Universitar Univ Vest Timisoara

Trofeu
GO33

4) NOMINALIZARI ECHIPE CU CELE MAI BUNE PERFORMANTE SPORTIVE LA COMPETITII CU PROBE PE ECHIPE- SPORTURI INDIVIDUALE

Echipa de floreta –masculin
CS Universitar Politehnica
Antrenor emerit: Tudor Petrus

Trofeu
GL029C

campioana Romaniei in
finala Campionatului National de seniori-echipe

Echipa de sah CS AEM LUXTEN  Timisoara(masculin)
Antrenor emerit:Sergiu Grunberg

Trofeu
GL029C

campioana Romaniei in
finala SuperLigii Nationale de seniori-echipe
-loc 12 la Cupa Campionilor Europeni din 62 echipe

Echipa de sah CS Sportiv Studentesc Medicina Timisoara-tineret masculin
Antrenor emerit:Marasescu Ioan

Trofeu
GL024C

campioana Romaniei in
finala Campionatului National de tineret-echipe

5) Nominalizari categoria MASTERS

SORIN CAZACU

CS Caza
Powerlifting

Trofeu
GL029B

-C.European de powerlifting sen: – 1 loc 4 ( genuflexiuni), 1 loc 11 (indreptari);
-Camp. European Powerlifting masters Pilsen Cehia : 2 med Au, 1 med Ag, 1 med Bz ;
-Camp.European Powerlifting seniori-impins din culcat: locul 8;
-C Mondial de Powerlifting masters – Tallinn, Estonia:-1 med Au, 1 med Ag, 1 med Bz, 1 loc 4;
-C.National Powerlifting sen:4 med Au;

NAGEL ADRIAN
C.S.U.T.K

Trofeu
GL029B

Loc I –KA echipe Master –Campionat European IKU
Loc III – KA individual Masters – Campionat European IKU
loc I -KA individual Masters-Campionat Naţional

DUMITRA CONSTANTIN
ATLETIC CLUB MARATON

Trofeu
GL029A

Campion Balcanic kaiac-canoe
Multiplu medaliat la Campionatele Nationale kaiac-canoe .

PANDUR  DAN
C.S. TIMPOLIS TIMISOARA

Trofeu
GL029A

Campion European judo-master
’’PREMIUL DE ONOARE –SPORTIVUL ANULUI 2016 LA MASTERS:  dl. SORIN CAZACU

6) NOMINALIZARI PERFORMANTE –PERSOANE CU DIZABILITATI / SPECIAL OLYMPICS

A
FUNDATIA PENTRU VOI /

Director dna LAILA ONU
Antrenori: ZINA COSTIN
FLORIN BOCA

DIPLOMA

Gendelon Gianina
Fundatia pentru Voi

Trofeu
Petra 2

Karate Campionate Mondiale si Nationale
–  locul 2 Grand Prix Croația
– locul 1 Campionatul Național
– locul 2 Cupa Internațională Tg. Mureș
– locul 6 Campionatul Mondial WKF Linz

Ghereben Ghizela

Trofeu
Petra 2

Karate Campionate Mondiale si Nationale
-locul 2 Campionatul Național
– locul 1 Cupa Internațională Tg. Mureș
– locul 5 Campionatul Mondial WKF Linz

Martinec Maria

Trofeu
Petra 2

Karate Campionate Mondiale si Nationale
-locul 3 Campionatul Național
– locul 3 Cupa Internațională Tg. Mureș
– locul 7 Campionatul Mondial WKF Linz

Gabrian Adrian

Trofeu
Petra 2

– s-a clasat pe podium la Campionatul Național karate

Vraciu Raul

Trofeu
Petra 2

Atletism-        proba de 100 m: locul 2
Bocce – locul 3 – echipa Dumitru Adrian si Vraciu Raul

Ciocian Amalia

Trofeu
Petra 2

Atletism – proba de 50 m: locul 3
Bocce – locul 1 – echipa Ciocian Amalia si Janki Robert

Janki Robert

Trofeu
Petra 2

Atletism- proba 100m locul 3- Janki Robert
Bocce – locul 1 – echipa Ciocian Amalia si Janki Robert

Dumitru Adrian

Trofeu
Petra 2

Atletism – proba 100 m locul 4
Bocce – locul 3 – echipa Dumitru Adrian si Vraciu Raul

B
Fundatia de Abilitare SPERANTA

antrenor: Marius Parjol  –
DIPLOMA

Silvestru Mario

Fundatia de Abilitare Speranta

Trofeu
GL024C

-Jocurile Special Olympics Ucraina: med Au, med Ag- inot
-Jocurile Nationale Special Olympics Romania: med Au, med Ag inot  si med  Au  atletism
-Olimpiada Nat de inot Special Olympics: med Au

Cîrşmar Călin

Trofeu
GL024A

-Jocurile Nationale Special Olympics Romania: 2  med Au inot  si med  Au  atletism
-Olimpiada Nat de inot Special Olympics: med Ag

Turcanu Alexandru

Trofeu
GL024C

-Jocurile Special Olympics : med Ag- atletism
-Jocurile Nationale Special Olympics Romania:, med Ag inot  si med  Bz  atletism
-Olimpiada Nat de inot Special Olympics: med Ag

Toma Alexandru

Trofeu
GL024A

-Jocurile Special Olympics Ucraina: 2 loc 4 inot
-Jocurile Nationale Special Olympics Romania:, loc 4 inot  si atletism
-Olimpiada Nat de inot Special Olympics: med Au

Marculescu Cristian

Trofeu
PETRA 2

-Jocurile Special Olympics : med Bz- atletism
-Jocurile Nationale Special Olympics Romania:,loc 4  atletism
-Olimpiada Nat de inot Special Olympics: med Bz

Popovici Claudiu

Trofeu
PETRA 2

-Jocurile Nationale Special Olympics Romania: 2 med Ag-inot si  atletism

Julei Timotei

Trofeu
PETRA 2

-Jocurile Special Olympics : med Au-baschet

Sorbun Razvan

Trofeu
PETRA 2

-Jocurile Special Olympics : med Au-baschet

Serban Denis

Trofeu
PETRA 2

-Jocurile Special Olympics : med Au-atletism

Rus Vanesa

Trofeu
PETRA 2

-Jocurile Special Olympics : med Au-atletism

7) NOMINALIZARI PENTRU PERFORMANTELE IN SPORTURILE TEHNICE:

1. MOTOCICLISM

PASCOTA IONEL
C.S. Pascota Ioan Ilie

Trofeu
TR 1201

Desemnat sportivul anului la motociclism viteza in Romania
Locul I –Campionat Naţional Viteză Supersport;
Locul I -Campionat Est European de Viteză, clasa SSP ;
Locul I -Campionatul Bulgariei la Viteză clasa SSP.
În calitate de antrenor al Lotului Naţional de Viteză a obţinut cu lotul locul III pe naţiuni la Campionatul Est European de Viteză.

CUZMA BOGDAN
C.S. RALLY VEST Timisoara

Trofeu
GL029A

Campionat  National  Viteza in coasta  –  Campion absolut  .

CAZACU CATALIN

Taifun RACING TM

Trofeu
GL029A

-Vicecampion national in Camp Nat Romanesc de Viteza pe circuit –clasa 1000 Superbike

Babescu Daniel
Taifun RACING TM

Trofeu
GL024A

-Locul 1 in Camp Nat SuperMoto –clasa juniori SM 65
Loc VII la Campionatul EstEuropean Supermoto Jun SM65

2. AUTOMOBILISM  si KARTING

Krepelka Alexandru
CS Krepelka Motorsport Timisoara

Trofeu
GL029A

CN viteză in coasta Dunlop :
locul 3 clasa Diesel;
CN de autoslalom: locul 2 clasament Open;
CN de Time Attack : locul 1 clasament Open;

Martincsek Zoltan
CS Krepelka Motorsport Timisoara

Trofeu
GL024B

CN de Autosslalom 2016: locul 1 clasament Open;
CN de Time Attack 2016: locul 2 clasament Open;

Niculescu Darius
ACS Red Motor

Diploma
Trofeu Petra 2
CN FRK-clasa Micro Max :
vicecampion

Din campionatul de Automobilism si Karting –ACR-CJAK Timis

Giurisici Marius
Asociaţia Auto Club Rally Timiş

Trofeu
GL029A

-Castigator etapa din Cupa Europei Centrale şi de Est- raliuri de orientare-clasa speed trial – automobilism

” PREMIUL DE EXCELENTA IN SPORT AL MUNICIPIULUI TIMISOARA PE ANUL 2016 PENTRU SPORTIVUL ANULUI  LA SPORTURI TEHNICE ’’  se acorda DLUI PASCOTA IONEL- C.S. Pascota Ioan Ilie Timisoara

8) Nominalizari pentru performantele in plan international si national, la discipline sportive  individuale neolimpice:

1.SAH

feminin

Foişor Cristina

postmortem
CS
AEM-Luxten

Diploma
-Calificata la Campionatul Mondial individual feminin
– a participat la Olimpiada de sah Baku-Azerbaidjan-masa 2, cel mai bun punctaj +3 din echipa Romaniei
-locul 2 si locul 3 la turnee internationale

Cosma Luminita
CS
Studentesc. Medicina

Trofeu
GL026 B

– a participat la Olimpiada de sah Baku-Azerbaidjan-masa 2
-locul 1 Campionatul National feminin sen indiv
-locul 2 Campionatul National feminin sen echipe

Cosman Andreea

C.S.S nr.1 Timisoara

Trofeu
GL026 B

5 Loc I – şah rapid –Campionat Naţional de tineret
-şah blitz – Campionat Naţional de tineret
-şah clasic –Campionat Naţional Echipe de tineret
-şah rapid şi blitz – Campionat Naţional Echipe de tineret
Loc II-şah clasic – Campionat Naţional de tineret

masculin

Parligras Mircea
CS
AEM-Luxten

Trofeu
GL024 C

– a participat la Olimpiada de sah Baku-Azerbaidjan-masa 2, cel mai bun punctaj +4 din echipa Romaniei
– Campion National al Romaniei sen indiv
– Campion SuperLiga Nationala a Romaniei sen echipe
-Echipa masculina Locul 3 – Cupa Romaniei

Constantin Lupulescu    800

CS
AEM-Luxten

Trofeu
GL024 C

– a participat la Olimpiada de sah Baku-Azerbaidjan-masa 1
– Campion SuperLiga Nationala a Romaniei sen echipe
-vicecampion national al României sen indiv
-Echipa masculine Locul 3 – Cupa Romaniei

Nevednichi Vladik
CS
AEM-Luxten

Trofeu
GL024 B

– Campion SuperLiga Nationala a Romaniei sen echipe
– 5 locuri 1 si loc 2 la turnee internationale
-Campion  nat seniori la blitz
-Echipa masculina  Locul 3 – Cupa Romaniei
– locul 5 – Campionatele Nationale de sah sen indiv

Radu Toma
CS
AEM-Luxten

Trofeu
GL024 B

– Campion SuperLiga Nationala a Romaniei sen echipe
-Campion  nat seniori la dezlegari
-campion national jun 18 ani sah rapid si vicecampion la sah normal, blitz;
– a obtinut norma de maestru international la Campionatul Mondial de juniori ;
-Echipa masculina Locul 3 – Cupa Romaniei

Antrenori: Sergiu Grunberg –CS AEM Luxten
Cornel Pascalau – CSS1
Ioan Marasescu-CS Stud Medicina
Petre Nad Titus -CS Stud Medicina             Diplome

2.ARTE MARTIALE:

Szasz Timea
CS Universitar Politehnica

Trofeu
GL024C

-C Mondial karate WKC sen: 3 med Au si 1 med Ag
-C. Nat karate KU sen: 3 med Au,

Farka Sergiu
CS Universitar Politehnica

Trofeu
GL024C

-C Mondial karate WKC sen:
1 med Au si 2 med Ag ş
– C European sen. – 2 med  Au, 1 medAg;
-C. Nat  karate KU sen: 1  med Ag, 1 loc 4;

Antrenor: Catalin Costinas

Barcan Bogdan

C.S.U.T.K

Trofeu
GL024B

Loc I  – KU individual – Campionat European –IKU
-KU individual- Campionat Naţional
Loc II – KU echipe – Campionat European –IKU
-KU echipe rotativ – Campionat European –IKU
Loc III – KU individual – Campionat European – Wado

Burz Denisa
C.S.U.T.K

Trofeu
GL024B

Loc I – KU echipe – Campionat European-IKU
-KU echipe rotativ- Campionat European-IKU
-KU individual- Campionat European-IKU
-KA individual juniori –Campionat Naţional
KA echipe – Campionat Naţional
Loc II –KA echipe – Campionat European-IKU
-KA individual juniori – Campionat Naţional
Loc III – KU individual –Campionat European –Wado
-KA individual juniori- Campionat European-IKU
-KU individual juniori- Campionat European-IKU

Antrenor: Mihai Cioroianu
diploma

3.DANS SPORTIV

Roxana Lucaciu

Pereche cu Paul Rednic sportiv din Baia-Mare

Antren:Raul Avram
Diana Avram
Asociaţia Club de Dans Sportiv Magnum VRD

Trofeu
GL024B

locul I în clasamentul mondial de Tineret Standard
-Campionat Mondial  Tineret – STANDARD   – 1 Loc I ;
-Campionat European  Tineret – STANDARD   – 1 Loc I ;
-Campionatul National   – STANDARD   –1 Loc I .

Alexandru Miculescu/
Andra Pacurar

Antren.    Horia Preda
CS Dance Spirit

Trofeu
GL024A
2 buc

Campionat Mondial  Tineret – LATINO  – 1 Loc I ;
Campionatul National Adulti   – LATINO  –1 Loc III .

Zicoane Heler Sebastian Alin /
Copos Anca

Antrenor:Emanuel  Jebeleanu
Asociaţia Club de Dans Sportiv Sportim Dance

Trofeu
GL024A
2 buc

Campionat Mondial  Juniori  – Standard  – Loc I ;
Campionatul National   Juniori –  Standard– Loc I .

Fabian Ardeiu
Andreea Manea

Antrenor: Vitalie Trofin -diploma
CS Alegria

Trofeu
GL024A
2 buc

-C.European Tineret:
med Bz
-campioni nationali- tineret
-multipli medaliati la grandprix-uri international

4.POWERLIFTING

Masculin

Cazacu Alexandru
CS Caza
Powerlifting

Trofeu
GL026B

-C.Mond de Powerlifting tineret:
1 loc 9 (impins Culcat)
2 locuri 11 (genuflexiuni si total)
1 loc 13 (indreptari)
-C.European de powerelifting tineret:
2 locuri 6 ( impins culcat si indreptari)
-CN Powerlifting jun.-4 med. Au;
– CN Powerlifting tin.-4 med. Au;
– CN Powerlifting se.- 2 med. Bz si 2 locuri 4;

Moise George
CS Caza
Powerlifting

Trofeu
GL026B

-CEuropean Powerlifting tin:
1 med Ag ( impins din culcat), 2 loc 4
( genufexiuni si total), 1 loc 6 (indreptari);
-CMondial de Powerlifting tin:
1 loc 5(genuflexiuni), 1 loc 6 (impins din culcat), 2 loc 7 (indreptari si total );
-CN Powerlifting tin: 4 med Au;
-CN Powerlifting sen: 1 med Au, 2 med Ag;

Feminin

Martinescu Daniela

Antrenor : Bogdan Vaipan

ACS Timfortis Timisoara

Trofeu
GL026A

diploma
–2 medalii aur – CN seniori;
-Campioana cat 47,5 kg  – Cupa Republicii Moldova

Cazacu Alexandra
CS Caza
Powerlifting

Trofeu
GL026A

C National de Powerlifting copii:
4 med Aur;
C National de Powerlifting cadeti:
4 med Aur;
C National de Powerlifting jun:
4 med Aur;
C National de Powerlifting tin:
4 med Aur;

5.MODELISM

Dan Emilian
CS Municipal

Trofeu
GO033

-C.Nat navomodele
clasa C: 6 med Au/3 med Ag, 2 med Bz;
-Cupa Rom navomodele cls C: 7 med Au, 2 med Ag,
C. Mondial clasa C: 1 med Au, 2 med Ag, 1 med Bz;

Dan Lucian
CS Municipal

Trofeu
GO033

-C.Nat navomodele clasa C:
4 med Au//2 med Ag, 3 med Bz;
-Cupa Rom navomodele cls C:
5 med Au, 1 med Ag, 1 med Bz;
-C.Nat evolutie si viteza: 2 med Au//1 med Ag, 1 med.Bz;
-C. Mondial clasa C: 4 med Ag, 1 med Bz;

Antrenor: Dan Niculina

6. VOLTIJE –disciplina din cadrul Federatiei Ecvestre Romane

Echipa AS Agronomia

Fitz Miruna

Diploma
-Cupa Banatului Voltije
Loc1-prescolari.
-CN voltije-loc 1-criteriu

Bogdan–Bochis Victor

Diploma
-Cupa Banatului Voltije
Loc1-scolari 1
-CN voltije-loc 1-campion

Iovu Iris

Diploma
-Cupa Banatului Voltije
Loc1-scolari 2
-CN voltije-loc 1-vicecampion

Olasz Timea

Diploma
-Cupa Banatului Voltije
Loc 2-scolari 2
-CN voltije-loc 1-campion

Antrenor: Bochis Flavia

Trofeu GL026B

7.GO

Ionuţ Arşinoaia

C.S. WALTER SCHMIDT

Trofeu
GL024A

-C.Nat ctg U12 mixt indiv: loc 1
-C Eur jun: loc 2 echipe
-C.Eur U12 indiv mixt: loc 1
-C.Mond. U 12 mixt –loc 8
-promovat la categ Shodan maestru

Antrenor: Zamfir Moldovan  -diploma

DIPLOMA DE ONOARE DLUI WALTER SCHMIDT

CARE A INTRODUS disciplina GO in anul 1944 in Romania

8.SCRABBLE

Echipa CS Scrabble FITT-Team

Trofeu
Noma

-Cupa Romanie seniori-loc 3

Cristian Gheorghiu
Ilie Socolov
Siegfried Honig
Laurian Ieremeiov

Diplome

10). Nominalizari antrenori care au produs alaturi de sportivi performantele la discipline individuale neolimpice:

Nume si prenume
Structura sportiva
Disciplina sportiva
Trofeu
Premii:
-in bani

Sergiu Grunberg
CS AEM-Luxten
sah
Trofeu GL026B

Costinas Catalin
CS Univ Politehnica
karate
Trofeu GL026B

Dan Niculina
CS Municipal
modelism
Trofeu GL026B

Raul Avram
Diana Avram
CS Magnum VRD
dans sportiv
Trofeu GL026B

Horia Preda
CS Dance Spirit

dans sportiv
Trofeu GL026B

Emanuel  Jebeleanu

CS Sporttim Dance
dans sportiv
Trofeu GL026B

11)  Nominalizari performante sportive din calendarul Ministerului Educ Nationale si Cercetarii Stiintifice-Olimpiada Nationala a Sportului Scolar   si Olimpiada Gimnaziilor

Kiss Oscar- atletism- Gimnaziu        LPS Banatul
Locul  II   la atletism –   Olimpiada Nationala a Sportului Scolar atletism

Cadru didactic:  dna prof.Simona Serban

Echipa handball fete-gimnaziu   LPS Banatul
Locul  II la Olimpiada Gimnaziilor

Cadru didactic:dna prof. Bota Adriana

Echipa volei fete-gimnaziu  Sc Gimnaziala nr.30
Locul  II la Olimpiada Gimnaziilor
Cadru didactic:dna prof Scutelnicu Rodica

Buda Ionut -cls a XI-a LPS Banatul
Locul  III la Olimpiada de pregatire Sportiva Teoretica

Cadru didactic:dna prof. Antonievici Alina

Echipa fotbal baieti 14-16 ani   Lic.Tehnologic Special G.Atanasiu
Campioana Nationala la  fotbal unificat in 7
Cadru didactic:dl prof Adnagy Dragomir

,

Comments

comments

About the Author